fbpx
Paylaş

Düğün Hazırlık Sırası
Nasıl Olmalıdır?

Düğün Hazırlık Sırası
Nasıl Olmalıdır?

Düğün Hazırlıklarında Öncelik Sıralaması Düğün hazırlıkları söz konusu olduğunda takip edilmesi gereken pek çok şey vardır. Davetli listesinden ikrama kadar her şeyin önceden planlanması gerekiyor. Ve elbette gelin ve damadın her konuda söz sahibi olması gerekir. Peki, düğün hazırlıkları söz konusu olduğunda öncelik ne olmalı? Bu gerçekten çifte bağlı. Bazı çiftler önce törene ve resepsiyona odaklanmak isterken, diğerleri konuk listesinin kesinleştiğinden emin olmak isteyebilir. Öncelik ne olursa olsun, önemli olan eşinizle iletişim kurmak ve ikiniz için de işe yarayan bir plan bulmaktır. Bunu yaparak, düğün gününüzün hayal ettiğiniz gibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Düğün Hazırlıklarında Öncelik Sıralaması

Düğün planlamak stresli bir deneyim olabilir, özellikle de aynı anda yapılması gereken bu kadar çok şey olmasına alışık değilseniz. Ancak, doğru planlama ve organizasyonla, evlenmenin içerdiği stres miktarını azaltmak ve hatta tadını çıkarmak mümkündür! Bu makalede, büyük gününüzde her şeyin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için düğün hazırlıklarınıza öncelik vermenize yönelik bazı ipuçlarını ele alacağım.

Bölüm: Mekan

  • Yapacağınız ilk ve en önemli düğün planlama kararı, töreninizi nerede yapacağınızı seçmektir. İkiniz için de doğru hissettiren, aynı zamanda konuklara birbirleriyle kaynaşma fırsatı veren bir yer olduğundan emin olmak istersiniz.
  •  Mekanlar sayılı hafta sonu olması sebebiyle rezervasyonlarını bir sene öncesinden almaya başlarlar. Çok beğendiğiniz bir mekanın sizin istediğiniz tarihte dolu olmasına karşın elinizi çabuk tutun ve ilk iş olarak düğün mekanınızın rezervasyonunu yaptırın.

Bölüm: Gıda

Düğün büyük bir olaydır. Bir düğünde servis edilen yemekler neredeyse törenin kendisi kadar önemlidir. Kendi özel gününüzde ne servis edeceğinizi merak ediyorsanız, bazı harika fikirler için bu rehbere bir göz atın.

  • Oturmalı veya açık büfe tarzı bir akşam yemeği seçin: İnsanların dans etmek ve arkadaşları ve aile üyeleriyle fotoğraf çektirmek için içeri girmeden önce yemek yiyebilecekleri dışarıda bir resepsiyon alanınız olup olmamasına bağlı olarak bu seçeneklerden birini seçebilirsiniz.

Bölüm: Elbise

Gelinlik, bir düğün kıyafetinin tartışmasız en önemli parçasıdır. Bu nedenle, üzerinize tam oturan ve sizi güzel hissettiren bir gelinlik bulmak için biraz zaman ayırmaya değer. Gelinliğinizi ararken göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar şunlardır:

  • Güncel trendlere uygun olduğundan emin olun.
  • En az 6 ay önceden gelinlik aramalarına başlamanız hem istediğiniz bir modeli bulmanız açısından hemde uygunluk açısından iyi olacaktır.

Bölüm: Çiçekçi / Dekorasyon

Çiçekler bir düğünün en önemli unsurlarından biridir. Çok pahalı olabilirler ve uygunluklarından emin olmak için önceden seçilmelidirler.

Bir çiçekçi arıyorsanız,  birçok online seçenek mevcuttur, ancak bütçenize ve kişisel tarzınıza uygun bir düzenleme oluşturmak için sizinle birlikte çalışacak deneyimli bir yerel çiçekçi tutmayı da düşünmeye değer.

Bölüm: Müzik / Eğlence

Müzik ve eğlence düğününüzün atmosferi için önemlidir. Ruh halini belirlemek, insanları ayağa kaldırıp dans ettirmek, insanları şarkı söylemeye teşvik etmek ve hatta en sevdikleri konserdeymiş gibi hissetmelerini sağlamak için kullanılabilirler!

Müzik, etkinliğiniz için duygusal bir ton belirlemek için harikadır. Örneğin, tören başlamadan önce orada bulunan herkesin rahat ve mutlu hissetmesini istiyorsanız, daha neşeli bir tempoya sahip müzik çalmak, konuklar gelmeden önce bu tonu ayarlamaya yardımcı olacaktır. Akşam yemekli daha resmi bir etkinlik düzenliyorsanız, akşam yemeği bitene kadar yüksek sesli dans türü müzik çalmamak en iyisi olabilir, çünkü bu tür müzik bazı katılımcıların akşam yemeği sırasında eğlenmelerini engelleyebilir (bu da ileriye dönük planlama şansını mahveder).

Bölüm: Düğün Planlayıcısı

Eğer bir düğün planlayıcısı arıyorsanız, başka yere bakmanıza gerek yok. Düğün planlayıcınız büyük gününüzün tüm yönlerinde size yardımcı olabilir. Ayrıntıların düzenlenmesine yardımcı olabilir ve her şeyin plana göre gittiğinden emin olabilirler. Ayrıca, bölgenizde bulunabilecek satıcılar ve tedarikçiler hakkında harika bir bilgi kaynağı olmanın yanı sıra, düğünleri veya nişan gibi diğer etkinlikleri planlama deneyimlerinden bütçe ipuçları da verebilirler!

Paket servisi: Bir düğün çok telaşlı olabilir, ancak doğru planlama ile stresi büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Düğününüzün sorunsuz geçmesini sağlamanın en iyi yolu önceden planlama yapmaktır. İyi bir planlamacı tüm ayrıntılarda size yardımcı olurken, kötü bir planlamacı felakete yol açabilir.

Bir düğünün planlanması söz konusu olduğunda, dikkatle değerlendirilmesi gereken pek çok şey vardır: mekan seçimi ve süslemeler, yemek seçenekleri (yemek şirketleri de dahil olabilir), fotoğrafçılık hizmetleri ve çiçekçiler veya fotoğrafçılar gibi diğer satıcılar. Büyük gününüzün her adımında size rehberlik edebilmesi için tüm bu alanlarda deneyimi olan birini isteyeceksiniz! Düğün planlama süreci stresli olabilir. Her şeyi planlamanız ve hepsinin mükemmel bir uyum içinde birlikte çalışması gerekir. Ancak bu ipuçlarını aklınızda tutarsanız, umarım düğününüzün sadece mükemmel değil aynı zamanda stressiz olduğunu da göreceksiniz!

 

.

Share post: